O kamieniach szlachetnych
Signo Gemtechlab

Laboratorium Gemmologiczne

Diamenty

Kopalnia w Lesotho

Kopalnia Ekati w Kanadzie

krople łez bogów...  król kamieni szlachetnych...

Historia
Historia diamentów ginie w mrokach dziejów i trudno dziś ustalić gdzie i kiedy zostały po raz pierwszy znalezione oraz od kiedy stały się cennym kamieniem. Jedno jest pewne – wszystkie diamenty, poczynając od czasów antycznych aż do wieku XVIII pochodziły z subkontynentu indyjskiego. Wskazują na to liczne przekazy i zapiski historyczne a także legendy.
Właśnie legendy stanowią najstarsze źródło poznania.
Starożytni Grecy byli przekonani, że diamenty to fragmenty gwiazd spadających na ziemię. Niektórzy wierzyli, że to łzy bogów. Grecy pierwsi nadali tym kamieniom nazwę adamas – niepokonany, niezniszczalny (łac. diamentum). Starożytni nazywali diament królem kamieni. Jedną z legend o niedostępnej dolinie w Azji Środkowej, której ziemia była usiana diamentami opisał w Księdze kamieni Arystoteles: "Ptaki drapieżne czuwały nad doliną z powietrza a wejścia strzegły węże, które gdy spojrzą na człowieka śmierć jego powodują".

Od czasu jego odkrycia ponad sześćset lat przed Chrystusem, diament jest najbardziej uwielbianym, cenionym i pożądanym kamieniem szlachetnym na świecie. Od wieków symbolizuje blask, godność, bogactwo i piękno. Królowie i książęta otaczali się klejnotami z diamentami, by jednoznacznie podkreślić swoją władzę i status. Losy i fortuny władców, rodów, rodzin i wybitnych osobistości były i są związane z diamentami.
Jednak w ubiegłym wieku naukowcy i geolodzy odkryli sekret ich tworzenia.
Barwa
Bezbarwne diamenty
Czysty i o doskonałej strukturze diament wydaje się być zupełnie bezbarwnym. To zanieczyszczenia chemiczne i/lub strukturalne cechy mają wpływ na barwę diamentu, tworząc subtelne odcienie barwy żółtej lub brązowej. Oglądając gołym okiem, większość diamentów jest bezbarwna. Jedynie ekspert możne odróżnić te subtelne odcienie, które określają wartość kamienia. Litera D jest używana do określenia najbardziej bezbarwnych diamentów. Idąc w dół skali barw w kolejności alfabetycznej od D, każda następna litera (E, F, G, H…N…Z) opisuje zwiększenie intensywności barwy w kamieniu.

Barwy fantazyjne/fancy colours
Diament o intensywnej barwie jest identyfikowany jako diament o barwie fantazyjnej. Kamienie te są szczególnie rzadkie i bardzo cenne. W diamentach tych niektóre atomy węgla są zastąpione przez drobno rozproszone pierwiastki takie jak azot, bor i wodór, tworząc tym samym wspaniałe barwy: niebieski, różowy, żółty, zielony i brązowy.
Własności gemmologiczne
Towarzyszące diamentom magiczne piękno oraz tajemnica ich powstawania, sprowadza nas w głąb naszej planety Ziemi. Diamenty powstawały od kilku milionów do ponad trzech miliardów lat temu w strefie płaszcza ziemskiego, na głębokości ponad 150 km pod skorupą ziemską - warstwą niedostępną dla człowieka. Diamenty zostały uwolnione z tej warstwy przez wybuchy wulkanów we wnętrzu Ziemi i osadzone w kimberlicie utkwiły w skałach magmowych. Ponownie, w ciągu milionów lat, w wyniku erozji diamenty dotarły do koryta rzek i wybrzeża morskiego, gdzie zostały odkryte przez człowieka.

Diament jest najtwardszym z naturalnych materiałów, a jego struktura jest bardzo prosta. Jest to jedyny kamień szlachetny składający się z jednego elementu, a mianowicie węgla. W warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury pojawiają się atomy węgla będące ściśle i silnie ze sobą powiązane tworząc wyjątkowo zwartą konstrukcję sześcianu, ośmiościanu lub dwunastościanu. Taka jest forma diamentu. Fenomenem diamentu są jego własności optyczne, które zamieniają diament w iskrzący się i przykuwający uwagę klejnot.

Diamenty dzieli się na dwie podstawowe grupy w zależności od obecności lub braku azotu wkomponowanego w ich strukturze krystalicznej. Typ I diamentów zawiera duże ilości azotu, podczas gdy diamenty typu II są chemicznie czyste i nie wykazują znaczącej zawartości azotu.
Miejsca występowania
Pierwsze diamenty pozyskiwano z piasków i osadów żwirowych wypłukiwanych przez rzeki w Indiach, głównie na obszarze usytuowanym pomiędzy rzekami Godawari i Pennejar, zwanym w dawnych czasach Golcondą. Golconda była jedynym źródłem diamentów przez tysiące lat. Z tego regionu pochodzi podziwiany dziś 105,6 karatowy Koh-i-noor (Góra Światła), równie piękny 44,5 karatowy, niebieski diament Hope oraz Orloff o masie 189,6 karatów. Złoża te zostały jednak ostatecznie wyeksploatowane.

Pod koniec roku 1720 diamenty zostały odkryte w Brazylii. Jednak rynek kamieni szlachetnych odnosił się do nich krytycznie, charakteryzując je jako mniej wartościowe ze względu na ich pochodzenie. Ostatecznie diamenty te były przemycane do Indii, by poprzez tamtejsze ośrodki handlowe wprowadzić je na rynek europejski. Star of the South o masie ponad 260 karatów po oszlifowaniu oraz President Vargas o masie ponad 700 karatów przed oszlifowaniem, to dwa najbardziej niezwykłe diamenty wydobyte w Brazylii.

W roku 1866 pierwszy afrykański diament (21-karatowy) został odkryty przez rolnika o nazwisku Erasmus Stephanus Jacobs. Diament ten oszlifowany do 10,73 karatów i nazwany Eureka, był wystawiony rok później w Paryżu, budząc ogromne zainteresowanie w świecie zachodnim. Drugim ważnym odkryciem był surowy 83,50-karatowy Star of Africa, była to iskierka, która wywołała prawdziwą eksplozję: pierwsze zainteresowanie afrykańskim diamentem. W ciągu kolejnych lat zostały wydobyte wyjątkowe okazy: 3106-karatowy Cullinan i 253-karatowy Oppenheimer.

Historycznie, Republika Południowej Afryki jest najbardziej znaczącym dostawcą diamentów, a do najbardziej wydajnych złóż należą kopalnie De Beers, Kimberley, Wesselton, Dutoitspan i kopalnia Bultfontein. Jagersfontein, znana jako kopalnia Queen of South Africa jest najgłębszą kopalnią na świecie o ręcznym wydobyciu, natomiast kopalnia Premier, przemianowana w 2003 r. na Cullinan Diamond Mine, jest największą kopalnią diamentów w RPA.
Aktualnie największymi dostawcami diamentów są Botswana, Rosja i Kanada.

    

Zdjęcia

Strona główna  |  O Nas  |  O kamieniach szlachetnych  |  Usługi laboratoryjne  |  Metody analityczne  |  Zdjęcia  |  Kontakt  |  Prawa autorskie  |  Polityka prywatności
zrozumiałem X
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie.